Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki"

Data publikacji: 2018-12-07, Data modyfikacji: 2018-12-09
A A AWydrukDrukuj  
 
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończyła się kolejna edycja konkursu plastycznego pt. „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”. W piątek, 7 grudnia miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Dla uczestników i ich opiekunów skansen przygotował też kilka niespodzianek. Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Ta niezwykłe dzieła w sposób naoczny pokazywały najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Betlejem przed 2000 lat. Przez wieki przybierały one różne formy, włączano do nich też postaci z życia codziennego, jak Żyd, cyganie, żołnierze czy mieszkańcy wsi. W okresie karnawału ich mniejsze, skrzynkowe formy towarzyszyły odwiedzającym chłopskie domostwa kolędnikom. Gospodarze przyjmowali ich u siebie z radością, wierząc, że w ten sposób zapraszają też szczęście i urodzaj. Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych stanowił nawiązanie to tej tradycji. Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę ukazującą historię narodzin Jezusa. Do pracy mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła tu ich pomysłowość. To właśnie inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem konkursu oceniała komisja konkursowa. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili 8, przyznając ich autorom miejsca od 1 do 3 i wyróżnienia. Zadanie mieli niełatwe, prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością. Kategoria 6–10 lat I miejsce Zofia Jagodzińska, I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu II miejsce Adam Budka, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym III miejsce Tomasz Maciejewski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu Wyróżnienie Aleksandra Rutkowska, Zespół Szkół w Lutocinie   Kategoria 11–15 lat I miejsce Julia Skierska, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie II miejsce Wiktor Rutkowski III miejsce Amelia Przybyszewska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu Wyróżnienie Alicja Klara Sulkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu Podczas uroczystości ogłoszenia wyników otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego. Po emocjach konkursowych przyszedł czas na relaks. Młodzi artyści i ich opiekunowie mieli okazję przejechać się wozem po terenie muzealnej ekspozycji oraz zwiedzić z przewodnikami ekspozycję skansenu. We wnętrzach chałup chłopskich poznawali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum w Sierpcu, by zobaczyć wszystkie zgłoszone do rywalizacji szopki podczas wystawy pokonkursowej i poczuć magię Świąt ze wspomnień dzięki ekspozycji „Boże Narodzenie na Mazowszu”.

Pełna treść wiadomości na: mwmskansen.pl/?p=19326
mwmskansen.pl, Źródło artykułu: mwmskansen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    sierpecki

    Powiat sierpecki - umiejscowiony w województwie mazowieckim (północno-zachodnia część) z Sierpcem, jako centrum powiatu. Ta terenie o wielkości 852 km² mieszka 53 tys. osób. W skład powiatu wchodzi gmina Sierpc (gmina miejska), Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc (gmina wiejska), Szczutowo i Zawidz.

    Większość ziem stanowią użytki rolne, co powoduje, że większość atrakcji skupia się wokół gospodarstw agroturystycznych i wiejskich pensjonatów. Oprócz spacerów w pięknych okolicznościach przyrody będzie szansa wybrać się na grzybobranie i wędkowanie. Ciekawe wydaje się poznanie wiejskiej kultury, sposobu życia i pracy, a także regionalnej kuchni. U gospodarza jest możliwość zakupu zdrowych i ekologicznych produktów wytwarzanych w obrębie gospodarstwa.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola