Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przeciwogniowa impregnacja biznesu: ERGO Hestia rozmawia z brokerami, jak zabezpieczyć się przed dużymi szkodami ogniowymi

Data publikacji: 2017-10-09, Data modyfikacji: 2017-10-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Przeciwogniowa impregnacja biznesu: ERGO Hestia rozmawia z brokerami, jak zabezpieczyć się przed dużymi szkodami ogniowymi

Pożar lub wybuch to szkody występujące u każdego – od osób prywatnych po duże firmy. Dla każdego ma to zupełnie inne konsekwencje, obowiązują zupełnie inne zabezpieczenia i inne… ubezpieczenia. Jak ochronić biznes i podtrzymać ciągłość działania, aby taka sytuacja nie oznaczała końca działalności?

Konsekwencją pożaru czy wybuchu jest nie tylko szkoda majątkowa. Dla firmy często oznacza to całkowitą lub częściową przerwę w działalności, utratę klientów i straty wizerunkowe. Jak się jednak ubezpieczyć, zabezpieczyć i jak się przygotować na najgorsze? Jak właściwie ocenić ryzyko?

Na te pytania odpowiadali eksperci Hestii Loss Control podczas zorganizowanej w Katowicach konferencji pod hasłem: „Przeciwogniowa impregnacja biznesu – ryzyko, prewencja, ciągłość działania”. Była to odpowiedź na potrzebę dialogu brokerów z inżynierami ryzyka i towarzystwami ubezpieczeń o ryzykach, które z jednej strony należą najbardziej oczywistych, z drugiej powodują największe straty.  

W naszej codziennej pracy coraz częściej spotykamy się z pytaniami dotyczącymi ryzyka przerwania ciągłości działania oraz metod wyjścia z sytuacji kryzysowej – mówi Zbigniew Żyra, dyrektor Hestii Loss Control. Ta konferencja była doskonałą okazją do podzielenia się wiedzą w tym zakresie. Przybliżyliśmy normę ISO 22 301 Zarządzanie Ciągłością Działania i przedstawiliśmy analizę wpływu pożaru na działalność firmy, ocenę ryzyka oraz wybrane strategie utrzymania ciągłości działania oraz procedury komunikacji i odtworzenia zniszczonej infrastruktury. Na licznych przykładach i podczas ćwiczeń brokerzy mogli doświadczyć wszystkich aspektów – od zabezpieczenia przed szkoda, po jej likwidację i utrzymanie ciągłości działania. Wierzę również, że po tym spotkaniu takie określenia jak BIA, MAO, MBCO czy RTO nikomu już nie będą obce – dodaje Zbigniew Żyra.

ERGO Hestia cyklicznie organizuje konferencje, na których środowisko brokerskie może poszerzyć wiedzę ubezpieczeniową. Tym razem ciekawie zostały przedstawione zagadnienia związane ze zdarzeniami pożarowymi. Właściwa identyfikacja i ocena zagrożeń prowadzenia każdego biznesu, połączona ze świadomym wdrażaniem odpowiednich procedur, oraz optymalnie dobraną ochroną ubezpieczeniową na pewno pozwoli zminimalizować ryzyko. Przy kompleksowym postrzeganiu bezpieczeństwa zakładu zachowanie ciągłości działania w przypadku pożaru i innych zdarzeń losowych jest o wiele prostsze – podkreśla Grzegorz Wędzonka, broker reprezentujący PWS Konstanta.

W konferencji uczestniczyło prawie 100 brokerów. To kolejna spotkanie ekspertów Hestii Loss Control z cyklu szkoleń obejmujących budowanie świadomości ryzyka.

ERGO Hestia SA, Źródło artykułu: infowire.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    sierpecki

    Powiat sierpecki - umiejscowiony w województwie mazowieckim (północno-zachodnia część) z Sierpcem, jako centrum powiatu. Ta terenie o wielkości 852 km² mieszka 53 tys. osób. W skład powiatu wchodzi gmina Sierpc (gmina miejska), Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc (gmina wiejska), Szczutowo i Zawidz.

    Większość ziem stanowią użytki rolne, co powoduje, że większość atrakcji skupia się wokół gospodarstw agroturystycznych i wiejskich pensjonatów. Oprócz spacerów w pięknych okolicznościach przyrody będzie szansa wybrać się na grzybobranie i wędkowanie. Ciekawe wydaje się poznanie wiejskiej kultury, sposobu życia i pracy, a także regionalnej kuchni. U gospodarza jest możliwość zakupu zdrowych i ekologicznych produktów wytwarzanych w obrębie gospodarstwa.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola