Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

POWIAT SIERPECKI - GMINY SZCZUTOWO MOCHOWO ZAWIDZ GOZDOWO ROŚCISZEWO SIERPC - Dron Sierpc

 
Powiat Sierpecki w ujęciu z drona . Pierwsza zanotowana wzmianka o Powiecie Sierpeckim pochodzi z 1556 roku. Według lokalnej tradycji początki miasta Sierpca – stolicy powiatu – sięgają XI w., kiedy to miał istnieć tutaj gród słowiański. Po 1322 r Książę Płocki Wacław nadał Sierpcu prawa miejskie które zostały, ponowione po wielkim pożarze w 1389 r. Posiadane już przywileje uległy znacznemu rozszerzeniu w wyniku kolejnych nadań w XV w. W tym czasie miasto należało do znanej rodziny mazowieckiej Sierpskich. Mimo licznych pożarów Sierpc rozwijał się szybko. Był trzecim pod względem wielkości, świetności i znaczenia ośrodkiem miejskim, po Płocku i Mławie, na całym obszarze Mazowsza Północnego. Podstawowe źródło utrzymania ówczesnych mieszczan Sierpca stanowiło rzemiosło oraz handel. Wśród rzemieślników przeważali zdecydowanie sukiennicy. Miasto zrujnowały doszczętnie wojny szwedzkie oraz liczne pożary i zarazy, w wyniku których Sierpc przestaje być formalnie siedzibą powiatu. Okres kryzysu trwał właściwie aż do XVIII wieku. Ponowny rozwój Sierpca zaobserwować można już w początek XIX w. Systematycznie wzrastała liczba mieszkańców. Po śmierci Janusza II (ostatni Piast z linii mazowieckiej) po 1495r i inkorporacji Mazowsza Płockiego do Korony Sierpc został ustanowiony stolicą powiatu. W 1867 r. przywrócono Sierpcowi uprawnienia powiatu, w skład którego weszło 13 gmin zamieszkałych przez 68.436 mieszkańców. Pierwszym – po okresie rozbiorów – polskim naczelnikiem powiatu sierpeckiego został mianowany Ignacy Konarzewski (13.11.1918 r.). Następnie w latach 1922-1939) funkcję tę piastowali kolejno: Zygmunt Czaplicki, Leon Rożałowski, Stefan Morawski. 30 czerwca 1975 roku – w związku z likwidacją powiatów w skali krajowej, znika też powiat sierpecki. 1 stycznia 1999r. po raz czwarty w historii powstaje powiat sierpecki. W stosunku do poprzednich jest znacznie mniejszy terytorialnie, obejmuje miasto Sierpc oraz 6 gmin wiejskich: Gozdowo, Mochowo, ościszewo, Sierpc, Szczutowo, Zawidz. Pierwszym starostą wybrano Pawła Mariusza Ambora. Obecnym Starostą Powiatu Sierpeckiego jest Jan Laskowski. Przez rejon powiatu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe, dając połączenie z Warszawą, Toruniem, Bydgoszczą, Gdańskiem i Płockiem. Sierpc oddalony jest 40 km od Płocka, 125 km od Warszawy, 85 km od Torunia, co wpływa korzystnie na lokalizację nowych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz prowadzenie działalności przemysłowej i usługowej w powiecie. Jest to także powiat o niepowtarzalnych możliwościach turystycznych. Malownicze krajobrazy, piękne jeziora, ciekawe zabytki architektury sakralnej oraz wsi mazowieckiej, zachęcają do odpoczynku i rekreacji w tej okolicy.źródło: powiat.sierpc.pl/historia/

 


Bartosz Przybyłowski
 
Data pliku video: 2016-12-10, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sierpecki

  Powiat sierpecki - umiejscowiony w województwie mazowieckim (północno-zachodnia część) z Sierpcem, jako centrum powiatu. Ta terenie o wielkości 852 km² mieszka 53 tys. osób. W skład powiatu wchodzi gmina Sierpc (gmina miejska), Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc (gmina wiejska), Szczutowo i Zawidz.

  Większość ziem stanowią użytki rolne, co powoduje, że większość atrakcji skupia się wokół gospodarstw agroturystycznych i wiejskich pensjonatów. Oprócz spacerów w pięknych okolicznościach przyrody będzie szansa wybrać się na grzybobranie i wędkowanie. Ciekawe wydaje się poznanie wiejskiej kultury, sposobu życia i pracy, a także regionalnej kuchni. U gospodarza jest możliwość zakupu zdrowych i ekologicznych produktów wytwarzanych w obrębie gospodarstwa.    

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola