Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Winni mieszkali w skansenie

Data publikacji: 2019-03-03, Data modyfikacji: 2019-03-13
A A AWydrukDrukuj  
 
W powieści „Stulecie Winnych”. Ałbena Grabowska snuje rodziny na tle najważniejszych wydarzeń ostatnich stu lat. Książka szybko zyskała liczne grono miłośników. Podjęto też decyzję o przeniesieniu jej na ekrany. W serialu, który od wiosny oglądać można na antenie TVP, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przemieniło się w Brwinów, rodzinną miejscowość Winnych. Projekt na zlecenie Telewizji Polskiej zrealizowany został przez Endemol Shine Polska, wyreżyserował go Piotr Trzaskalski, zaś scenariusz przygotowała Ilona Łepkowska. W rolach głównych wystąpili m.in. Jan Wieczorkowski, Kinga Preis, Katarzyna Kwiatkowska, Olaf Lubaszenko, Arkadiusz Janiczak, Barbara Wypych. Pierwszy sezon składa się z 13 odcinków i powstał w oparciu o pierwszy tom sagi. Realizatorzy dużo uwagi poświęcili jak najwierniejszemu odwzorowaniu realiów historycznych. Dlatego materiał zarejestrowano w autentycznych lokacjach, w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w Muzeum Wsi Radomskiej, w Białobrzegach i pałacu Wierusz-Kowalskich w Natolinie. Sierpecki skansen stał się Brwinowem z okresu I wojny światowej i II Rzeczypospolitej. W chałupie z Dzierzążni zamieszkał Stanisław i Katarzyna Winni, chałupę z Jonnego przemieniono w dom Romana i Władzi Winnych, zaś karczmę z Żuromina przejęła rodzina żydowska. Ekipa realizacyjna pracowała w Sierpcu kilka tygodni latem i jesienią 2018 roku. Przygotowanie plenerów rozpoczęto już kilkanaście dni przed realizacją zdjęć. Na potrzeby produkcji przemalowano jedną z chałup, inne zyskały nowe drzwi i okiennice, zmieniono wygląd muzealnej karczmy, dobudowano też nowe płoty w kilku zagrodach. Praca na planie stanowiła niełatwe przedsięwzięcie. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu realizatorów i aktorów, prawie 150 statystów (wśród których znalazło się wielu mieszkańców Sierpca i okolicznych miejscowości) oraz duża liczba zwierząt gospodarskich. Scenariusz wymagał też nakręcenia nocnych scen z obfitymi opadami deszczu. Tu nieodzowna okazała się pomoc jednostki straży pożarnej. Twórcom udało się nawet na potrzeby projektu zmienić jesień w zimę, pokrywając obejścia śniegiem. Czy historia rodziny Winnych zdoła podbić również serca widzów? Porównania do seriali „Chłopi” i „Boża Podszewka” są bardzo zachęcające. Zapraszamy do śledzenia niezwykłych losów Bronisławy, Stanisława, Mani i Ani, Romana, Władysława oraz ich dzieci w każdą niedzielę o godzinie 20.15 w TVP1.   [zdjęcia - H. Komerski i R. Palka dzięki uprzejmości Endemol Shine Polska]

Pełna treść wiadomości na: mwmskansen.pl/?p=19784
mwmskansen.pl, Źródło artykułu: mwmskansen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    sierpecki

    Powiat sierpecki - umiejscowiony w województwie mazowieckim (północno-zachodnia część) z Sierpcem, jako centrum powiatu. Ta terenie o wielkości 852 km² mieszka 53 tys. osób. W skład powiatu wchodzi gmina Sierpc (gmina miejska), Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc (gmina wiejska), Szczutowo i Zawidz.

    Większość ziem stanowią użytki rolne, co powoduje, że większość atrakcji skupia się wokół gospodarstw agroturystycznych i wiejskich pensjonatów. Oprócz spacerów w pięknych okolicznościach przyrody będzie szansa wybrać się na grzybobranie i wędkowanie. Ciekawe wydaje się poznanie wiejskiej kultury, sposobu życia i pracy, a także regionalnej kuchni. U gospodarza jest możliwość zakupu zdrowych i ekologicznych produktów wytwarzanych w obrębie gospodarstwa.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola