Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego - relacja z wernisażu wystawy

Data publikacji: 2019-04-19, Data modyfikacji: 2019-04-19
A A AWydrukDrukuj  
 
17 kwietnia w sierpeckim Ratuszu odbył się wernisaż kolejnej wystawy czasowej. Ekspozycję „Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego” tworzą karty pocztowe, których autorami są znani rysownicy i ilustratorzy, między innymi : Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś oraz Danuta Imielska-Gebethner. Prezentowany zbiór ukazuje zwyczaje, symbole i motywy związane z okresem wielkanocnym. W uroczystości otwarcia uczestniczyli przedstawiciele lokalnych mediów, ośrodków kultury i przyjaciele kolekcjonera. Zebranych powitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski. Korzystając z okazji złożył wszystkim obecnym życzenia wielkanocne, po czym zaprosił do zwiedzania. Przewodnikiem po wystawie był sam autor kolekcji. Widokówki gromadzone przez Mariana Sołobodowskiego kilkadziesiąt lat gościły już w prawie 60 salach wystawienniczych w całym kraju. W sierpeckim Ratuszu oglądać można kilkaset spośród nich. Powstały na przestrzeni ponad stu lat, wiele z nich wykonanych zostało ręcznie. Kolekcjoner przybliżał ich historię, opowiadał też o tym, jak zmieniała się tradycja przesyłania życzeń, pozdrowień i krótkich informacji. Te małe dzieła sztuki pozwalają bliżej przyjrzeć się jak zmieniał się sposób ukazywania konkretnych scen i motywów, a także jak przemiany ustrojowe kształtowały pracę grafików. W pierwszej sali znalazły się kartki z okresu przed- i powojennego uzupełnione o wielkanocne palmy kurpiowskie, czasopisma z okresu PRL, pisanki i kraszanki. Salę drugą zdominowały widokówki stworzone przez znanych ilustratorów książek. Uwagę zwracają prace łączące tematykę wielkanocną z motywami patriotycznymi i związanymi najważniejszymi wydarzeniami z historii XX wieku. Tu też zwiedzający ma szansę obejrzeć rzeźby Józefa Bacławskiego i Eugeniusza Węgiełka. Kolejne pomieszczenie poświecone zostało prezentacji pocztówek współczesnych i pisanek z całego świata, zaś ostatnie wycinanek łowickich i kurpiowskich. Ich autorami są Józef Wilkoń, Wiesława Bogdańska z Kadzidła, Helena Miazek z Błędów, Czesława Kaczyńska i Wiesława Wojda. Tu też obejrzeć można strusie jajo udekorowane wycinanką. Ekspozycję zwiedzać można do końca września 2019r. Serdecznie zapraszamy!

Pełna treść wiadomości na: mwmskansen.pl/?p=20133
mwmskansen.pl, Źródło artykułu: mwmskansen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    sierpecki

    Powiat sierpecki - umiejscowiony w województwie mazowieckim (północno-zachodnia część) z Sierpcem, jako centrum powiatu. Ta terenie o wielkości 852 km² mieszka 53 tys. osób. W skład powiatu wchodzi gmina Sierpc (gmina miejska), Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc (gmina wiejska), Szczutowo i Zawidz.

    Większość ziem stanowią użytki rolne, co powoduje, że większość atrakcji skupia się wokół gospodarstw agroturystycznych i wiejskich pensjonatów. Oprócz spacerów w pięknych okolicznościach przyrody będzie szansa wybrać się na grzybobranie i wędkowanie. Ciekawe wydaje się poznanie wiejskiej kultury, sposobu życia i pracy, a także regionalnej kuchni. U gospodarza jest możliwość zakupu zdrowych i ekologicznych produktów wytwarzanych w obrębie gospodarstwa.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola