Peruwiańskie Ostatki w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
Data publikacji: 2019-03-08, Data modyfikacji: 2019-03-10
Już po raz 12 Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest organizatorem projektu pod nazwą Ostatki w Muzeum, w trakcie którego prezentowana jest kultura, sztuka i historia przedstawicieli narodów z różnych, często bardzo odległych części świata. Wystawy przygotowywane są we współpracy z ambasadami tych państw oraz przy zaangażowaniu wielu niezawodnych przyjaciół muzeum. Na wernisażach, podczas których oprócz poznawania odległych cywilizacji, degustuje się egzotyczne potrawy narodowe, jak również przysmaki kuchni miejscowej, zapraszane są oryginalne zespoły prezentujące muzykę określonego kraju. Odwiedzają tego wieczoru muzeum również tradycyjni mazowieccy przebierańcy zapustni.
Jest to zawsze wydarzenie ponadlokalne, w którym uczestniczy wiele osób z naszego miasta i regionu. Informuje o nim prasa, mówi radio, pokazuje telewizja i Internet.
Idea jaka przyświeca organizatorom, to przede wszystkim chęć otwarcia się na różnorodne kultury, obyczaje, zwyczaje, smaki. Prawie każdy marzy o dalekich podróżach, odwiedzeniu nieznanych zakątków świata. Chcielibyśmy poprzez te wystawy zaszczepić, szczególnie młodemu pokoleniu bakcyla poznawania, otwartości, tolerancji. Chcielibyśmy by nasze wystawy stały się impulsem do odwiedzenia prezentowanych w bieżuńskim muzeum krajów i konfrontacji tego, co zaprezentowaliśmy na ekspozycji z rzeczywistością.
Dotychczas prezentowane były takie kraje jak: Szwajcaria, Ekwador, Finlandia, Irlandia, Uzbekistan, Brazylia, Iran, Kuba, Mołdawia, Armenia, a ostatnio Chiny.
Tegoroczne Ostatki postanowiliśmy poświęcić kulturze Peru. 5 marca 2019 roku odbył się wernisaż wystawy „Inti Raymi – inkaskie Święto Słońca” w fotografii Ryszarda Sobolewskiego. Autor to podróżnik, dziennikarz, podinspektor policji w stanie spoczynku, ekspert- biegły w zakresie kryminalistycznych badań fotograficznych i zapisów wizualnych w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie. Opublikował ponad 100 artykułów z zakresu fotografii kryminalnej, badawczej, a także podróżniczej w czasopismach: Foto Kurier, Ochrona Zabytków Poznaj Świat, Magazyn Policyjny, Gazeta Policyjna i innych. Jest autorem prawie 500 wystaw fotograficznych o tematyce podróżniczej. Za propagowanie kultury krajów Ameryki Łacińskiej uhonorowany wieloma wyróżnieniami przez ambasadorów Wenezueli, Panamy, Ekwadoru, Kuby, Meksyku, Peru i Kolumbii.
Zaprezentowane osobiście przez Autora, który wystąpił w tradycyjnym stroju peruwiańskim, fotogramy pokazują zwyczaje związane z tradycją obchodów Święta Słońca, w języku keczua nazywanego Inti Raymi. W okresie Imperium Inków, święto miało charakter religijny, był to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu inkaskim, określał bowiem początek żniw. Obecnie ceremonia ma charakter atrakcji turystycznej, choć zachowane zostały liczne oryginalne elementy święta. Niezwykłe i niecodzienne ujęcia, egzotyka oraz wielka dynamika to cechy prezentowanych fotogramów.
W osobnej sali przygotowana została również wystawa fotogramów ze zbiorów Ambasady Peru w Polsce, prezentująca słynną Inkaską Drogę Królewską - rozległy system dróg dawnego Imperium Inków o łącznej długości ponad 30 tys. km, oplatający Andy, od obecnej Kolumbii, przez Ekwador, Peru, Boliwię aż do Chile i Argentyny, łączący m.in. tereny powyżej 6000 n.p.m. z wybrzeżem Oceanu Spokojnego. W 2014 roku system Qhapac Ñan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Licznie przybyłych tego wieczoru gości z Warszawy, Mławy, Sierpca, Żuromina i oczywiście z Bieżunia przywitali: kierownik Oddziału Jerzy Piotrowski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski wspólnie z Ambasadorem Peru w Warszawie Jego Ekscelencją Alberto Salasem Barahoną – Honorowym Patronem naszego projektu. Głos zabrali również poseł na Sejm RP Waldemar Olejniczak, starosta żuromiński Jerzy Rzymowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, którzy przekazali gościom okolicznościowe prezenty.
Na Ostatkach nie mogło zabraknąć tradycyjnych zapustnych przebierańców. Zebrani obejrzeli program przygotowany przez Bieżuńską Grupę Rekonstrukcji Historycznej.
Najbardziej peruwiańskim akcentem wieczoru był program artystyczny w wykonaniu zespołu „Karumanta”. Dla uhonorowania peruwiańskich gości, artystów oraz wszystkich przybyłych tego wieczoru do bieżuńskiego muzeum, przygotowany został okolicznościowy tort w barwach narodowych Peru, podzielony następnie przez ambasadora Barahonę, burmistrza Szymańskiego, starostę Rzymowskiego, posła Olejniczaka dyrektora Rzeszotarskiego oraz kierownika Piotrowskiego.
Zamiarem organizatorów ostatkowych spotkań jest prezentacja kultury wybranego kraju, ale też przypominanie miejscowej tradycji. Stąd część kulinarna przygotowana przez Ambasadę Peru w Warszawie, Reginę i Henryka Grześkiewiczów, Krystynę Lejman, Koło łowieckie „Łabędź” , oraz firmę Cedrob S.A. cieszyła się również dużym zainteresowaniem zebranych, którzy spróbować mogli tradycyjnego bieżuńskiego bugaja, smalcu, faszerowanych jajek, pączków i faworków, a także wyrobów firmy Cedrob S.A. Nie zabrakło też regionalnych smakołyków z Peru, takich jak causa (rolada z tuńczykiem), empanadas (nadziewane pierożki), mazamorra morada (deser z ciemnej kukurydzy) przygotowanych przez kucharza ambasady Diego Monteverde, a także tradycyjnego napoju peruwiańskiego Pisco sour serwowanego przez Eswina Peraza.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wystawy i spotkania ostatkowego, przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Henrykowi Grześkiewiczowi właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego, Annie i Krzysztofowi Dudkiewiczom, Zbigniewowi Przywitowskiemu właścicielowi firmy Złota Kurka S.A., , Mariannie i Stefanowi Rutkowskim, Annie i Leszkowi Jakowskim , Bożenie i Piotrowi Ilskim, a także Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną.
Imprezą towarzyszącą wystawie, którą oglądać będzie można aż do połowy sierpnia, jest konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży, do udziału w którym zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a którego tematem jest prezentowana ekspozycja. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się w siedzibie Ambasady Peru w Warszawie.
Pełna treść wiadomości na: mwmskansen.pl/?p=19719
mwmskansen.pl, Źródło artykułu: mwmskansen.pl