Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gry i zabawy wielkanocne 2019 - relacja

Data publikacji: 2019-04-23, Data modyfikacji: 2019-04-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Drewniany kogut obwożony przez młodzieńców po wsi, panny odwiedzające domy sąsiadów z zielonym gaikiem, huśtawki dyngusowe, na których bujano się na stojąco, zabawy i gry towarzyskie w palanta oraz kręga, a przede wszystkim wzajemne polewanie się wodą z pomocą sikawek i wiader – te właśnie rekwizyty stanowiły część przeżywania Poniedziałku Wielkanocnego na dawnej mazowieckiej wsi. Nie mogło ich też zabraknąć podczas imprezy Gry i zabawy wielkanocne zorganizowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w Lany Poniedziałek 22 kwietnia. Tego dnia sierpecki skansen odwiedziło ponad 1600 osób. Niemal namacalnie mogli odkrywać zwyczaje i obrzędy wielkanocne praktykowane na Mazowszu jeszcze do okresu przedwojnia. Opowiadała o nich nie tylko wystawa Wielkanoc na Mazowszu, ale także pokazy i warsztaty odbywające się w izbach chłopskich czy zabawy towarzyskie na podwórkach zagród.Strojenie zielonej gałęzi – gaika czy malowanie pisanek rozgrzanym woskiem, wywoływało ogromne zaciekawienie szczególnie najmłodszych uczestników imprezy. Na drodze trwały zmagania w grze w kręga. Podzieleni na dwie drużyny zawodnicy, wyposażeni w kije usiłowali przetoczyć drewniany krąg poza linię przeciwnika. Na podwórzu jednej z zagród zestawiona została ogromna huśtawka wielkanocna, zwana dawniej „wozawką”. Bujano się na niej, wierząc, że pozwoli to uchronić się przed bólem głowy przez cały rok. Każdy miał także szansę sprawdzić swoją celność w zawodach strzelania wodą z drewnianych sikawek do tarcz lub po prostu innych uczestników imprezy. Wszak nie od dziś wiadomo, że w czasie Wielkanocy woda może tylko dodać zdrowia. Również dla najmłodszych przygotowano atrakcje. Dzieci grały w bicie jaj i  uczestniczyły w warsztatach wykonywania karty świątecznej. Najwięcej radości dostarczyły im jednak repliki zabawek z początku poprzedniego stulecia. Uczyli się chodzić na szczudłach, toczyć fajerki i obręcze, a także rywalizowali w grze w serso. Dla maluchów przygotowano bujane koniki i  hulajnogi. Wielkanoc w tradycji ludowej jest niezwykle barwna i radosna.Towarzyszy jej wiele zwyczajów mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Gdy kończyło się świętowanie nadchodził bowiem czas pracy. O tym jakie zajęcia wykonywano w okresie wiosennym w zagrodzie i na polach oraz jakie zwyczaje im towarzyszyły przekonać się będzie można już 1 i 3 maja, podczas Majówki w skansenie. W programie wydarzeń znajdują się warsztaty rękodzieła dla najmłodszych, konkursy rodzinne z nagrodami, koncerty orkiestr dętych i widowiska obrzędowe, kiermasze produktów regionalnych. A już 5 maja skansen zaprasza na święto tradycyjnej kuchni. Podczas imprezy Gotowanie na polanie wybrane zostaną najsmaczniejsze potrawy mazowieckie, a zwiedzający wezmą udział w zawodach kulinarnych i posmakują dań przygotowanych według dawnych receptur. Do zobaczenia!  

Pełna treść wiadomości na: mwmskansen.pl/?p=20147
mwmskansen.pl, Źródło artykułu: mwmskansen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    sierpecki

    Powiat sierpecki - umiejscowiony w województwie mazowieckim (północno-zachodnia część) z Sierpcem, jako centrum powiatu. Ta terenie o wielkości 852 km² mieszka 53 tys. osób. W skład powiatu wchodzi gmina Sierpc (gmina miejska), Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc (gmina wiejska), Szczutowo i Zawidz.

    Większość ziem stanowią użytki rolne, co powoduje, że większość atrakcji skupia się wokół gospodarstw agroturystycznych i wiejskich pensjonatów. Oprócz spacerów w pięknych okolicznościach przyrody będzie szansa wybrać się na grzybobranie i wędkowanie. Ciekawe wydaje się poznanie wiejskiej kultury, sposobu życia i pracy, a także regionalnej kuchni. U gospodarza jest możliwość zakupu zdrowych i ekologicznych produktów wytwarzanych w obrębie gospodarstwa.    

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola